1 Milyon satıcı 2020'de işini kaybedecek

Forrester Research (Nasdaq: FORR), dünyanın en güvenilir araştırma şirketlerinden birisidir. Son yaptıkları araştırmaya göre, 2020 yılına geldiğimizde, Amerika'da, 1 milyon satıcı işini kaybetmiş olacak. 1 milyon kişi, toplam satıcıların %20'sini oluşturuyor. Bu durum, Türkiye'de nasıl hissedilir bilmiyorum, ama bir an evvel aksiyon almakta yarar var.

2016 yılında yaşayan modern alıcılar, interneti son noktasına kadar kullanıyor. Bir çok satın alma kararını, zaten, internette ürün araştırırken veriyor. Bazen online gerçekleşen satın almalar, bazen de satıcının ürünü veya hizmeti anlatmasına gerek kalmadan yüz yüze gerçekleşiyor. 

Peki bu öngörünün sonuçları bizim için ne ifade ediyor?

  • Ne yazık ki, yüzlerce giriş-seviyesi iş tarih olacak. Yani, yeni üniversite mezunu gençler, kariyerlerine satıcı olarak başlayamayacaklar. 
  • Ürünlerini veya hizmetlerini internet ortamına yerleştirmekte geç kalan firmalar, ciddi zarara uğrayacaklar.
  • Ürün tanıtım elemanlarının da tarih olması söz konusu. Çünkü, ürün ile ilgili bütün bilgiler zaten internette mevcut. 

Biz ne yapabiliriz? Durum gerçekten kötü mü?

Eğer gereken önlemleri alırsanız, bu tehlikeden en az etkilenen grupta olabilirsiniz. Çözüm: SOSYAL SATIŞ 

Şu an, hangi satış modelini uygulamaktaysanız, o modeli, sosyal satışa çevirmelisiniz. Yani, müşteri tüm kararlarını verdiğinde, satın alabileceği kişinin kim olacağı konusunda kontrolümüz yok. Sosyal satışı kullanarak, sosyal medya üzerinden, sürekli yararlı bilgiler sunan, ürünlerinin değerini gösteren, asla satış odaklı değil, tam tersine müşterinin gözünden hazırlanmış içerikler ile, müşteriye fayda sağlamalısınız. LinkedIn kullanarak yazılar yazmalı, InMail'in gücünü kullanmalı, ve LinkedIn profilinizi satış odaklı hale getirmelisiniz. Mutlaka Sales Navigotor programını kullanarak, satış oranlarınızı artırmalısınız. 

Eğer müşterinizi, prospecting (müşteri bulma süreci) aşamasında yakalayabilirseniz; satış sizler için çok kolay olacaktır. 

Bir an evvel, reaktif yani müşteriye baskı uygulayan yöntemleri terk edip, proaktif yani müşterinin sizi bulduğu ve kontrolün size daha çok geçtiği yöntemlere yönelmelisiniz.

Sosyal Satış eğitimi ile, daha hazır hale gelin.